Η Πανεπιστημονική καλεί τις εργαζόμενες και τους εργαζόμενους Μηχανικούς, να συμμετέχουν μαζικά στις εκλογές της 19ηςΜαΐου,δίνοντας με την ψήφο τους μήνυμα αλλαγής συσχετισμού και ενίσχυσης του αγώνα για την ανατροπή της αντιλαϊκής πολιτικής.

Να μη δώσουν, με την αποχή τους, «λευκή επιταγή» στην Κεντρική, αλλά και την Περιφερειακή Διοίκηση του ΤΕΕ, να συνεχίσει απρόσκοπτα τη στήριξή της στην πολιτική που χτυπά τις ανάγκες και τα δικαιώματά μας. Ειδικά σήμερα, που το ΤΕΕ αναβαθμίζεται σε ένα μικρό «υπουργείο», αναλαμβάνει ρόλο Αναθέτουσας Αρχής σε έργα και μελέτες για την επιτάχυνση της «ανάπτυξης» που τσακίζει τις ζωές μας.

Να δυναμώσουντο ρεύμα αμφισβήτησης της πολιτικής της ΕΕ και των επιχειρηματικών ομίλων, που υπηρετούν τόσο η σημερινή, αλλά και όλες οι προηγούμενες κυβερνήσεις και με συνέπεια εξυπηρέτησαν οι κυρίαρχες παρατάξεις των ΝΔ –ΠΑΣΟΚ –ΣΥΡΙΖΑ, που συγκροτούν την πλειοψηφία της ηγεσίας του ΤΕΕ.

Οι δυνάμεις που συσπειρώνονται στο ψηφοδέλτιο της ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ βρέθηκαν όλα τα προηγούμενα χρόνια στην πρώτη γραμμή της αναμέτρησης με την αντιλαϊκή πολιτική. Έδωσαν και δίνουν αταλάντευτα, μέσα και έξω απ’ το ΤΕΕ, τη μάχη για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων μας, σημαδεύοντας τον πραγματικό αντίπαλο μας, τους επιχειρηματικούς ομίλους και την ΕΕ.

Πρωταγωνίστησαν στην οργάνωση των αγώνων:

Για υπογραφή Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίαςμε ουσιαστικές αυξήσεις, για την κάλυψη ιδιαίτερα των εργαζόμενων με το «μπλοκάκι», που εργάζονται χωρίς στοιχειώδη εργατικά δικαιώματα. Ενάντια σε απολύσεις συναδέλφων, την απλήρωτη εργασία και την εργοδοτική τρομοκρατία.

Ενάντια στους νόμους Κατρούγκαλου – Βρούτση, τους νόμους Χατζηδάκη -Γεωργιάδη και τον απεργιοκτόνο νόμο του ΣΥΡΙΖΑ, την αντιασφαλιστική πολιτική όλων των κυβερνήσεων και της ΕΕ. Ενάντια στη φοροεπιδρομή στο εισόδημα των αυτοαπασχολούμενων Μηχανικών.

Για να μην περάσουν οι αντιδραστικές αναδιαρθρώσεις για την «απελευθέρωση» του επαγγέλματος.Για την ανατροπή της πολιτικής της ΕΕ, που φέρνει την ισοπέδωση των πτυχίων των Μηχανικών στο επίπεδο της «βεβαίωσης σπουδών» των Κολλεγίων,ώστε να δίνουν απλά το δικαίωμαεισόδου σε ένα δια βίου κύκλο εξετάσεων, πιστοποίησης και επί πληρωμή σεμιναρίων.

Οι εκλογές είναι μια ακόμα μάχη στην οποία οι εργαζόμενες/-οι Μηχανικοί, καλούμαστε να πάρουμε θέση, μια ακόμα ευκαιρία να σημειωθούν ουσιαστικά βήματα στην αναγκαία αλλαγή συσχετισμών, σε κάθε συνδικαλιστικό – συλλογικό φορέα.

Οι υποψήφιοι της Πανεπιστημονικής, ανά Νομό, είναι οι εξής.

ΑΧΑΪΑ:

  1. Αθανασούλα Ιφιγένεια (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  2. Αλάφη – Ανδρικοπούλου Αλεξάνδρα (Αρχιτέκτονας Μηχανικός)
  3. Αποστολόπουλος Γιάννης (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  4. Αυγεράκης Σπύρος (Μηχανολόγος Μηχανικός)
  5. Βάη Ελένη (Αρχιτέκτονας Μηχανικός)
  6. Βλάχος Δημήτρης (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  7. Γρίβας Δημήτρης (Μηχανολόγος Μηχανικός)
  8. Ζώτος Μιλτιάδης (Πολιτικός Μηχανικός)
  9. Θωμόπουλος Βασίλης (Ηλεκτρονικός Μηχανικός)
  10. Καραθανάσης Μάριος (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  11. Κοντομίχος Φώτης (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  12. Κούτρας Νίκος (Πολιτικός Μηχανικός)
  13. Κούτρας Τρύφωνας (Πολιτικός Μηχανικός)
  14. Λέζος Αγαμέμνων (Πολιτικός Μηχανικός)
  15. Μαντωνανάκη Δέσποινα (Πολιτικός Μηχανικός)
  16. Μήλας Νίκος (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  17. Νομικός Γιώργος (Χημικός Μηχανικός)
  18. Παλούκης Φώτης (Χημικός Μηχανικός)
  19. Παπανικήτας Κωνσταντίνος (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  20. Παππά Σοφία (Πολιτικός Μηχανικός)
  21. Πιτσής Χαράλαμπος (Πολιτικός Μηχανικός)
  22. Ροντογιάννης Πέτρος (Μηχανολόγος Μηχανικός)
  23. Σίμου Κατερίνα (Αρχιτέκτονας Μηχανικός)
  24. Σίψας Γιώργος (Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός)
  25. Σπυράτος Σωκράτης (Χημικός Μηχανικός)
  26. Στάμος Παύλος (Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός)
  27. Τζάνη Μπεσιάνα (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  28. Τσαπάρας Θύμιος (Πολιτικός Μηχανικός)
  29. Χρυσοβιτσάνος Νίκος (Πολιτικός Μηχανικός)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ:

  1. Κεφαλληνός Δημήτρης (Πολιτικός Μηχανικός)
  2. Παντή Μαρία (Αρχιτέκτονας Μηχανικός)
  3. Σάντας Κωνσταντίνος (Πολιτικός Μηχανικός)

ΗΛΕΙΑ:

  1. Γιάνναρος Χρήστος (Μηχανολόγος Μηχανικός)
  2. Κορδονούρη Ελένη (Μηχανικός Περιβάλλοντος)
  3. Μάλλιαρης Χαράλαμπος (Πολιτικός Μηχανικός)
  4. Μενύχτας Φώτης (Πολιτικός Μηχανικός)
  5. Συριοπούλου Ελισάβετ (Πολιτικός Μηχανικός)
  6. Συσκάκη Γαγιανή (Πολιτικός Μηχανικός)
  7. Τσιρίκου Φωτεινή (Πολιτικός Μηχανικός)

ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ – ΙΘΑΚΗ:

  1. Συνοδινός – Βαλλιάνος Βαγγέλης (Πολιτικός Μηχανικός)
  2. Κολαΐτη Σοφία (Πολιτικός μηχανικός)

Υποψήφιοι για Πειθαρχικό Συμβούλιο:

  1. Αλατάκης Αναστάσιος (Μεταλλειολόγος Μηχανικός)
  2. Ασπράγκαθος Νικόλαος (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός)
  3. Κορδάς Χρήστος (Πολιτικός Μηχανικός)