Ένας εκπληκτικός Προμηθέας στο Β’ ημίχρονο, τα έδωσε όλα την Τετάρτη για μια επική ανατροπή κόντρα στη Ρίτας, πήρε ακόμα και προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη, όμως τελικά λύγισε στις λεπτομέρειες (77-75), γνωρίζοντας την ήττα στη Λιθουανία.

Οι «Αχαιοί» κατάφεραν να καλύψουν το -13, παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ στην επανάληψη, με τρομερή άμυνα και μεγάλη εμφάνιση από τους Echenique και Coffey μέσα στη ρακέτα, όμως κάποια λάθη στο τελευταίο λεπτό έγειραν ξανά την πλάστιγγα υπέρ της Ρίτας, η οποία τελικά πανηγύρισε τη νίκη, με τους Πατρινούς πάντως να γοητεύουν σε ακόμα ένα ματς με την εικόνα τους και να δείχνουν το μέταλλό τους για μια ακόμα φορά. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη 2η θέση με ρεκόρ 2-2, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι κέρδισαν ακριβώς με την ίδια διαφορά που είχαν επικρατήσει οι «πορτοκαλί» στην Πάτρα, συνεπώς αναμένεται μάχη μέχρις εσχάτων για το πλεονέκτημα έδρας στα Play In, την ώρα που οι ελπίδες για πρωτιά μοιάζουν να εξανεμίζονται.

Επόμενη υποχρέωση για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, το Σάββατο στην Πάτρα κόντρα στην ΑΕΚ.