Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (13) και η αστοχία έπαιξαν σημαντικό ρόλο ώστε η ομάδα μας ηττηθεί εντός έδρας με 77-70 από τον Αρη, για την 2η αγωνιστική της Basket League και να γνωρίσει την πρώτη ήττα.

Η ομάδα το πάλεψε όμως μέχρι το τελευταίο λεπτό και αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να είχε κάνει το 2Χ2. Πρώτος σκόρερ για τους μελανόλευκους ο Ουάσιγκτον με 22 πόντους (5/9 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 ασιστ ενώ από τους νικητές ο Γκάλινατ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο 10λεπτο ο Αρης μπήκε πιο δυνατά και με ευστοχία προηγήθηκε με 5-0, όμως ο Απόλλωνας μείωσε σε 5-4 στο 3΄,μ αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα έβαλαν δύσκολα στην ομάδα μας και πήραν προβάδισμα με 14-4 στο 5΄.

Παρά το ανακάτεμα της τράπουλας, η ομάδα ήταν άστοχη από κοντινή και μέση απόσταση σε αντίθεση με τον Αρη ο οποίος είχε πιο καθαρό μυαλό και προηγήθηκε 18-8 στο 8΄.

Η ομάδα του Βετούλα με ένα 4-0 μείωσε σε 20-13  όμως ο Αρης με τρίποντο του Χάρελ έκανε το 23-13 που ήταν το σκορ δεκαλέπτου.

H αστοχία της ομάδας έδωσε την ευκαιρία στους «κιτρίνους» να κυριαρχήσουν και στην επίθεση με αποτέλεσμα να αυξήσουν το προβάδισμα τους και να φτάσουν να προηγούνται με 26-13  στο 12΄και 32-14 στο 14΄.

Ο Απόλλωνας με δύο τρίποντα ανέβηκε επιθετικά, βελτίωσε την άμυνα του και μείωσε σε 35-23 στο 17΄ ενώ πήγε στο 41-30 στο 18΄. Με τον Ουάσιγκτον να έχει βρει ρυθμό η ομάδα μας μείωσε ακόμα πιο πολύ, 43-35 στο 19΄που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο ο Αρής μπήκε πάλι δυνατά, ήταν εύστοχο από μέση και μακρινή απόσταση και προηγήθηκε με 49-37 και 52-39 στο 23΄. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πολλές δεύτερες επιθέσεις λόγω των ριμπάουντ την ώρα που η ομάδα  ήταν άστοχη και έτσι ο Αρης προηγήθηκε με +16 (59-43) στο 26΄.

Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε σε 59-49 στο 28΄, όμως μέχρι εκεί, καθώς ο Αρης κράτησε ήταν μπροστά με 63-50 στο τέλος του 10λεπτου.

Στη 4η περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, η πατρινή ομάδα με βοήθειες από τον Βησσαρίου και τον Σταρκς μείωσε σε 67-58 στο 33΄όμως χωρίς συνέχεια. Τα λάθη και άστοχα σουτ έδωσαν την ευκαιρία στον Αρη να προηγηθεί με 71-59, όμως ο Απόλλωνας με αντεπίθεση στο τέλος μείωσε σε 71-63 στο 37’ και με τρίποντο του Ουάσιγκτον έκανε το 71-66 στο 38΄.

Ο Αρης είχε ψυχραιμία, με σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε προβάδισμα με 75-69, ο Απόλλωνας δεν εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή στον Χάρελ, ο Οσμπορν έχασε 2 βολές και έτσι έγινε το 75-70 με τους κίτρινους να φτάνουν στη νίκη με 77-70.

Τα 10λεπτα:13-23, 35-43, 50-63, 70-77.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γουάσινγκτον 22 (5/9 τρίποντα), Σταρκς 20 (8 ασίστ), Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Σαλούστρος, Μπλέιλοκ, Βησσαρίου 6 (2/4 τρίποντα), Όσμπορν 6 (4 ριμπάουντ), Καφέζας, Γκιουζέλης 10, Κογιώνης, Μουράτος 4.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 7 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρ 10 (2 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βτε Σόουζα 9 (3 ριμπάουντ), Γκάλινατ 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6, Τολιόπουλος 11 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Φίλιος, Περσίδης, Χάρελ 3 (1), Καλόγηρος.