Όλα είναι έτοιμα στον ΣΥΡΙΖΑ Αχαΐας για τις εσωκομματικές εκλογές της Κυριακής που θα αναδείξουν τον Πρόεδρο και τη νέα Κεντρική Επιτροπή.

Το ψηφοδέλτιο για τις εκλογές της 15ης Μαΐου, θα είναι ενιαίο για τη Δυτική Ελλάδα και έχουν θέσει υποψηφιότητα 58 άτομα, εκ των οποίων οι 34 είναι από την Αχαΐα.

Η διαδικασία των εκλογών και στην Αχαΐα περιλαμβάνει ταυτόχρονα δύο ψηφοφορίες σε δύο διαφορετικές κάλπες, μία για την εκλογή Προέδρου και μία για την εκλογή των μελών της Κεντρικής Επιτροπής σε 15 εκλογικά κέντρα, με 21 κάλπες για την εκλογή προέδρου και κεντρικής επιτροπής.

Οι κάλπες στην Αχαΐα

· Στον Δήμο Πατρέων θα υπάρχουν έξι εκλογικά κέντρα με 23 εκλογικά τμήματα

· Τρία εκλογικά κέντρα στην Αιγιάλεια, σε Αίγιο, Διακοπτό και Ακράτα

· Στο Δήμο Καλαβρύτων, ένα στα Καλάβρυτα και ένα στην Κλειτορία

· Στον Δήμο Ερυμάνθου, από ένα σε Χαλανδρίτσα και Σταυροδρόμι Τριταίας

· Στον Δήμο Δυτικής Αχαΐας, ένα στην Κάτω Αχαΐα (Πολιτιστικό Κέντρο Μ. Μερκούρη)

Αναλυτικά στην Πάτρα εκλογικά κέντρα θα είναι:

Στο Κεντρικό Διαμέρισμα, ένα εκλογικό κέντρο στο 2ο Γυμνάσιο (Μαιζώνος, Τριών Ναυάρχων) με τέσσερις κάλπες για παλαιά μέλη και τρεις για νέα μέλη.

Στο Αρκτικό Διαμέρισμα, στο 1ο και 6ο Γυμνάσιο (Αγίας Σοφίας και Έλληνος Στρατιώτου) με τρία εκλογικά τμήματα για παλιά μέλη και δυο για νέα μέλη.

Στο Νότιο Διαμέρισμα, στο 33ο Δημοτικό Σχολείο (Ακρωτηρίου και Λαγκαδά) με τρία για παλιά μέλη και δυο για νέα μέλη.

Στο πρώην Δημαρχείο Ρίου, με ένα για παλιά μέλη και ένα για νέα μέλη.

Στην Μεσσάτιδα, στο Γυμνάσιο Δεμενίκων, με ένα για παλιά μέλη και ένα για νέα μέλη.

Στην Παραλία Πατρών, στο πρώην Δημαρχείο με ένα για παλιά μέλη και ένα για νέα μέλη.

Τα ονόματα των υποψηφίων για την εκλογή της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος από την Αχαΐα με αλφαβητική σειρά, είναι:

Πηνελόπη Αλιβιζάτου

Αθανασία (Σια) Αναγνωστοπούλου

Μαρία Αντύπα – Μελισσαροπούλου

Κωνσταντίνος Βουκελάτος

Παναγιώτης (Τάκης) Γεωργακόπουλος

Φιλαρέτη Ζαφειροπούλου- Καρατζόγλου

Γρηγόρης Ηλίας

Νικόλαος Κανελλάκης

Μαργαρίτα Καραγιώργου

Πολύβιος Κατσάνης

Κων/νος Κόντης

Γεώργιος Κυριακόπουλος

Βασιλική Λυμπέρη-Καλημέρη

Τέση Μακρυγιάννη

Γρηγόριος Μαρκέτος

Ιερόθεος Μουρίκης

Ευστρατία (Εύη) Μωραϊτη

Γιώργος Νικολάου

Δήμος Ντάγκας

Ανδρέας Παναγιωτόπουλος

Παναγιώτα (Γιώτα) Παναγοπούλου

Δημήτρης Παπαγεωργίου

Επαμεινώνδας Παπαδέας

Γεωργία (Γωγώ) Παπανίκου

Εύη Ρεμπούτσικα

Ανδρέας Ριζούλης

Δημήτριος Σακελλαρόπουλος

Σοφία Σιδέρη

Μιχάλης Σιδηρόπουλος

Αποστόλης Σταθόπουλος

Χρήστος Σταυρόπουλος

Ελένη Συμεωνίδου

Διονύσης Τραυλός

Αθανάσιος (Θάνος) Χαϊκάλης

Οι υποψήφιοι από την υπόλοιπη Δυτική Ελλάδα είναι:

Φωτεινή Αλεξοπούλου-Καμμένου

Βικτωρία (Βίκυ) Βασιλοπούλου

Ιωάννης Γράψας

Βασιλική Δεσποτοπούλου

Ηρώ Ζαβογιάννη

Μίλτος Ζαμπάρας

Μάκης Θεοφιλάτος

Διονύσιος-Χαράλαμπος Καλαματιανός

Διονύσης Κάτζος

Παναγιώτης Κατσούλης

Νόρα Λάγαρη-Σιαναντά

Σοφία Λάγιου

Ανδριάνα (Αννίτα) Λάκκα

Σπύρος Λαμπρινός

Αντώνης Μακρής

Αγγελής Μαντάς

Χρήστος Μαριφόγλου

Δημήτρης Μπαξεβανάκης

Θάνος Μωραϊτης

Θεόδωρος Ντόας

Γιώργος Ξενάκης

Ιωάννης Τασσόπουλους

Κωνσταντίνος Ταφλανίδης

Μαρία Τριανταφύλλου