Με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να δίνει… ρεσιτάλ, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα στην Πάτρα του Προμηθέα με 85-66 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της Basket League και έφτασε τις 19 νίκες σε 20 αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα (19-1).

Ο Αμερικανός πέρασε τον Προμηθέα για… Παναθηναϊκό και γέμισε με πόντους το καλάθι των Πατρινών, όπως κάνει στα ντέρμπι που δίνουν οι Ερυθρόλευκοι με τους Πράσινους. Ο γκαρντ των Πειραιωτών τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, έχοντας μάλιστα 5/8 τρίποντα, ενώ είχε επίσης 2 ασίστ και ένα ριμπάουντ.

Από κοντά ακολούθησε ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Βεζένκοφ με 18 πόντους (7/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ). Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 11-7, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τανούλης με 16 πόντους.

Με το πόδι στο γκάζι

Με… σπασμένα τα φρένα από τη μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε μπροστά με 17-2, με καλάθι και φάουλ από τον Βεζένκοφ. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν κυριαρχήσει απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει το 22-4 με τρίποντο και τους Πειραιώτες να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +20 (7-27).

Μείωσε ο Προμηθέας

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμούς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Το 7-27 έγινε 14-29, με λέι απ από τον Τανούλη, ενώ ο ίδιος παίκτης, 4:09 πριν το τέλος του ημιχρόνου, μείωσε σε 24-36. Λίγο αργότερα μάλιστα οι Πατρινοί με τρίποντο του Φράνκαπ μείωσαν στους 8 πόντους (30-38, 17’). Η αντεπίθεση του Προμηθέα, όμως, δεν είχε συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο μέρος μπροστά με 44-34. Το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 27-17 υπέρ των Αχαιών, οι οποίοι μείωσαν κατά το ήμισυ τη διαφορά και μπήκαν ξανά στο ματς.

«Καθάρισε» ο Ολυμπιακός

Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13 (34-47), αλλά ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφιο (43-52, 23’). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν… γκάζι και εξαφανίστηκαν. Ο Ντόρσεϊ έκανε το 55-43 για τους Πειραιώτες και λίγο αργότερα ο Βεζένκοφ το 59-43, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με αέρα 17 πόντων (67-50).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 70-54 στο 32’ και με 77-57 στο 34’, μετά από τρίποντο του ΜακΚίσικ. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Ερυθρόλευκους, που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν άνετα στο 85-66, πανηγυρίζοντας την 19η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 34-44, 50-67, 66-85