Το ξέσπασμα του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τους Πατρινούς απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 25-9 σε αυτό το διάστημα και έφτασαν στη νίκη έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο αγώνας
Ο Τζεράι Γκραντ κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στην πρώτη περίοδο του αγώνα με τον Κολοσσό, εκεί όπου οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 24-20 στο 10', σουτάροντας με 62% στο δίποντο (5/8) και μοιράζοντας οκτώ ασίστ αντί μόλις μιας των Ροδιτών που έκαναν πέντε λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ο Κολοσσός πίεσε όμως ο Προμηθέας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, με τους Ρογκαβόπουλο και Γκραντ να σημειώνουν επτά συνεχόμενους πόντους για το 41-32 του ημιχρόνου. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήγε στα αποδυτήρια σουτάροντας με 50% εντός πεδιάς (11/16 δίπ., 3/12 τρίπ.) απέναντι στον Κολοσσό που περιόρισε μεν τα λάθη του όμως ήταν άστοχος (7/21 δίπ., 3/10 τρίπ.).

Στη συνέχεια ο Προμηθέας ανέβασε στροφές και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 44-34.

Ο Ρογκαβόπουλος ανέβασε τη διαφορά στο +18 (56-38) για τον Προμηθέα που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του, έκανε επιμέρους σκορ 25-9 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 76-61 στο 30'. Ο Προμηθέας δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 76-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61.