Μετά τον Λεβαδειακό, η Παναχαϊκή νίκησε στην έδρα της και την Ξάνθη... Το συγκρότημα του Χρήστου Παρασκευόπουλου άρχισε με τον καλύτερο τρόπο το ματς, καθώς στο 8 ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με ένα καταπληκτικό τέρμα του Ανάκογλου.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα, δεν ήταν αυτός που περίμενε κανείς, με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη και με κύριο χαρακτηριστικό του ματς τις αρκετές μονομαχίες και αψιμαχίες στην μεσαία γραμμή. Αυτό είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξει κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο... Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας από μία καλή ευκαιρία για να σκοράρουν.

Στο 54΄το σουτ του Τάτου για τους Θρακιώτες πέρασε δίπλα από την εστία του Κολοβούρη, ενώ στο 64΄ο Αραβίδης παρότι βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Ξάνθης, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ίτσο και να κάνει το 2-0.

Με το πέρας της ώρας οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την πίεση τους για να φτάσουν στην ισοφάριση, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και προσπάθησαν να διφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

Παναχαϊκή (Παρασκευόπουλος): Κολοβούρης, Πάνος (73’ Σταμόπουλος), Πατάπης, Πλιάτσικας, Αποστολόπουλος, Μπρους, Μουστακόπουλος (73’ Μασούρας), Μπάτροβιτς (59’ Τσερούτι), Ανάκογλου (82’ Παπαδόπουλος), Γιούσης, Αραβίδης

Ξάνθη (Δημητριάδης): Ίτζο, Γκαρσία (74’ Τάντζε), Τσαμούρης, Βέρκερ, Πέτροβιτς, Μπρογιάντε, Θυμιάνης (68’ Τεσίγια), Γουότερς (74’ Ντίνας), Τάτος ©, Σιατραβάνης (90’ Γιούρμαν), Καπνίδης.