Η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας, που απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, επέστρεψε στην ΕΡΤ2, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής. Παράλληλα, τα μαθήματα είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ /«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

Στο γνώριμο περιβάλλον μιας σχολικής αίθουσας, οι εκπαιδευτικοί στέκονται μπροστά στην κάμερα, για να παραδώσουν στις μαθήτριες και στους μαθητές του Δημοτικού τηλεμαθήματα, ερτ2 τα παιδιά σε μαθησιακή εγρήγορση μέχρι να ανοίξουν ξανά τα σχολεία.

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/2

10:00 Μαθηματικά Α’-Γ’: Γεωμετρικά σχήματα και γεωμετρικά στερεά (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

10:20 Γλώσσα Γ’: Παρόν – Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)

10:46 Διαθεματικό Γ’-Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)

11:10 Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)

11:30 Φυσικά Ε’: Ηλεκτρισμός/Αγωγοί-Μονωτές (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)

11:50 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Κλάσματα: Πρόσθεση και Αφαίρεση (Εκπαιδευτικός: Γεώργιος Ανδρίκος)

ΤΡΙΤΗ 16/2

10:00 Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί μέχρι το 50, Δεκάδες & Μονάδες, Πρόσθεση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)

10:20 Γλώσσα Α’: Επανάληψη: Γραφή κι ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)

10:41 Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)

11:07 Αγγλικά Γ’-Δ’: From me to you! (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη)

11:21 Ιστορία Δ’: Η μάχη των Θερμοπυλών (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

11:41 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Κλάσματα – Πολλαπλασιασμός – Διαίρεση (Εκπαιδευτικός Γεώργιος Ανδρίκος)

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/2

10:00 Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)

10:27 Γλώσσα Γ’-Δ’: Πάθη Φωνηέντων (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

10:45 Ιστορία Δ’: Η Nαυμαχία της Σαλαμίνας (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

11:10 Γεωγραφία Ε’-ΣΤ’: Καιρός και κλίμα (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος)

11:35 Μαθηματικά Γ’: Εξισώσεις 1: Πρόσθεση-Αφαίρεση (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)