Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε την Τρίτη στη Γαλλία. Έχασε με 70-91 από τη Ναντέρ ΄92 και, πλέον, η πρόκριση στην επόμενη φάση του 7DAYS Eurocup θα κριθεί στα 3 παιχνίδια που απομένουν στον Δ΄ Ομιλο, με το πατρινό συγκρότημα να είναι με την πλάτη στον τοίχο, καθώς χρειάζεται το απόλυτο των νικών.

Η αρχή θα γίνει την Πέμπτη 10/12 (7.30μ.μ. ώρα Ελλάδας) με αντίπαλο την Τσεντεβίτα Ολίμπια Λιουμπλιάνας (που απόψε νίκησε εύκολα με 87-65 την Τρέντο) στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής, το οποίο είναι "Τελικός", ενώ θα ακολουθήσει το ταξίδι των Σλοβένων στην Πάτρα στις 16 Δεκεμβρίου και η εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπούρσασπορ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής, που θα γίνει στις 22 Δεκεμβρίου.

Η Ναντέρ ΄92 ήταν πάντα μια ταχύτητα πιο μπροστά, εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία των φιλοξενούμενων, που έπαιξαν χωρίς τον Χάρη Γιαννόπουλο.

Δείτε τα highlights:

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Μίλερ, Χριστοδούλου, Αγραβάνη και Αγκμπελίς, με τους γηπεδούχους, όμως, να μπαίνουν καλύτερα στο παρκέ και να προηγούνται με 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο.

Το τρίποντο του Μίλερ αφύπνισε την ομάδα του Μάκη Γιατρά, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να μειώνει σε 6-5 και τους Μίλερ και Αγραβάνη να ισοφαρίζουν σε 9-9 λίγο πριν την συμπλήρωση του πεντάλεπτου. Το προσπέρασμα ήρθε αρχικά με τον Χριστοδούλου (9-11) και στην συνέχεια με τα τρίποντα του Αγραβάνη (11-14) και του Γκάρετ (17-21), με την α΄ περίοδο να κλείνει με σκορ 19-21 για το πατρινό συγκρότημα.

Το β΄ 10λεπτο πήγε πόντο-πόντο στο ξεκίνημά του (21-21, 23-23, 25-25), μέχρι να αρχίσει να «πυροβολεί» ο Μίλερ (25-30 στο 13΄).

Δυστυχώς, η άμυνα του Προμηθέα στις αμέσως επόμενες φάσεις δεν ήταν αυτή που έπρεπε με τους Γάλλους όχι μόνο να ισοφαρίζουν γρήγορα, αλλά και να προσπερνούν (37-32 στο 14΄ και 39-32 στο 15΄). Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Φαγιέ ήρθε την κατάλληλη στιγμή ως απάντηση, με τον Προμηθέα, όμως, να πληρώνει την ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75μ. και τα πολλά κενά στην άμυνα (44-36 στο 16΄, 47-36 στο 17΄ με 3/4 τρίποντα του Μπεργανεμέσκελ και 7/15 των Γάλλων και 9 λάθη της πατρινής ομάδας).

Ο Προμηθέας προσπάθησε να πάει στα αποδυτήρια με όσο το δυνατόν μικρότερη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει με 49-38.

Η Γαλλική ομάδα συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στη γ΄ περίοδο (52-40 στο 22΄, 54-41 στο 23΄), με τον Προμηθέα να κάνει πολλά λάθη. Ο Αγραβάνης φορτώθηκε με φάουλ, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα (56-45 στο 25΄, 57-47 στο 26΄, 60-48 στο 27΄). Το ένα λάθος του Προμηθέα διαδεχόταν το άλλο, με τον Μάντζαρη να μειώνει σε 65-52 στο 28΄, όμως η Ναντέρ ΄92 ήταν ασταμάτητη (67-52 στο 29΄), με τη γ΄ περίοδο να λήγει 69-54 υπέρ της.

Με 14 λάθη και μόλις 3/14 τρίποντα, ο Προμηθέας ήταν με την πλάτη στον τοίχο και στην τελευταία περίοδο (74-53 στα 8.30΄ πριν το τέλος), με τον Κόκλιν να είναι ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα (77-57 στο 33΄).

Κάπου εκεί επί της ουσίας η αναμέτρηση έλαβε τέλος, με τη διαφορά να φτάνει και στο +22 (79-57) και τον Προμηθέα απλά να προσπαθεί να μειώσει το σκορ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο τρίλεπτο χρησιμοποιήθηκαν από τον Μάκη Γιατρά και οι νεαροί Τανούλης και Μαντζούκας, με το τελικό 91-70 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.