Την 2η ήττα του σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε ο Προμηθέας στην Ιταλία από την Dolomiti Energia Trento με 51-78 , στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της κανονικής περιόδου του 7DAYS EuroCup.

Ο Προμηθέας ήταν κακός στο 2ο ημίχρονο, έχοντας συνολικά μόλις 3/24 τρίποντα, ενώ υπέπεσε σε 19 λάθη. Την ομάδα της Πάτρας περιμένει ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι στην Τουρκία την επόμενη Τρίτη 13/10 στην Προύσα κόντρα στην Frutti Extra Βursasport.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με πολλή ενέργεια στην άμυνα και «κτυπώντας» μέσα στη ρακέτα στην επίθεση και μετά το αρχικό 4-4 στο 3΄, προηγήθηκε με 4-12 στο 5΄ και 7-14 στο 7΄ (με 8 πόντους του Αγραβάνη και 4 του Αγκμπελίς). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ και στη συνέχεια της 1ης περιόδου (12-18 στο 9΄) και 15-18 στο φινάλε του 1ου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Πάτρας δεν συνέχισε ανάλογα στην 2η περίοδο, καθώς έμεινε χωρίς σκορ περίπου για 5 λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με συνολικό σερί 10-0 να προηγηθούν με 22-18 στο 13΄ και 23-20 στο 15΄. Ο Προμηθέας φάνηκε ν’ αντιδρά, καθώς με μίνι σερί 7-0 (με 5 σερί πόντους του πρώτου της σκόρερ στο 1ο ημίχρονο Λούντζη) προηγήθηκε με 23-27 στο 17΄, αλλά το φινάλε του ημιχρόνου ήταν απογοητευτικό για τον Προμηθέα, αφού οι Ιταλοί με 13-2 πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 7 πόντων (36-29). Ο Προμηθέας φάνηκε να υστερεί πολύ δημιουργικά, πετυχαίνοντας μόλις 11 πόντους στην 2η περίοδο, με 4 ασίστ στο 1ο ημίχρονο, έναντι 11 της Τρέντο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη επιβάλλοντας απόλυτα το ρυθμό και ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά. (39-29 στο 21΄, 47-33 στο 23΄, 50-33 στο 25΄και 52-39 στο 28΄), για να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο στο +16 (55-39) κυριαρχώντας και στις 2 πλευρές του παρκέ.

Η συνέχεια είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Ιταλούς ν’ ανεβάζουν κι άλλο τη διαφορά (64-39 στο 32΄, 72-45 στο 35΄και 76-45 στο 38΄) για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη με το τελικό 78-51 να τους διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας του Group D με 2 νίκες.