Την πρώτη του ήττα σ’ ευρωπαϊκή πρεμιέρα γνώρισε ο Προμηθέας που έχασε μέσα στην Πάτρα με 75–86 από την ισπανική Herbalife Gran Canaria για την πρώτη αγωνιστική του Group D της κανονικής περιόδου του 7DAYS EuroCup.

Η ομάδα της Πάτρας πλήρωσε τις απουσίες της (καθώς αγωνίστηκε χωρίς Garrett και Χριστοδούλου) και τα πολλά λάθη της (17 έναντι 8 των Ισπανών), κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει ο Προμηθέας. Πλέον ακολουθεί δύσκολη συνέχεια με 2 εκτός έδρας δοκιμασίες σε Ιταλία (6/10, 21:00 κόντρα στην Τρέντο) και Τουρκία (13/10, 20:00 κόντρα στην Μπούρσασπορ).

To παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημά του, με γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-13 στο 5΄ και 20-17 στο 7΄. Ο Προμηθέας, με τον Ian Miller να συνεχίζει… όπως τελείωσε στο Super Cup και με 4/4 τρίποντα (και 14 πόντους) έφτασε στο +5 (26-21) 45΄΄ πριν τη λήξη της 1ης περιόδου. Κάπου εκεί, άρχισε η αντεπίθεση της ισπανικής ομάδας, που μείωσε σε 26-24 στο φινάλε του 1ου δεκάλεπτου, κι επέκτεινε το σερί της σε 15-0 για να προηγηθεί με 10 πόντους (26-36) στο 14΄. Ακολούθησε η άμεση απάντηση του Προμηθέα, που πέτυχε το 14-0 μέσα σ’ ένα δίλεπτο (με 8 πόντους του Γιαννόπουλου για να προηγηθεί με 40-36 στο 16΄και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 5 πόντους (48-43).

Μετά από μία αμφίρροπη 3η περίοδο που βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 61-58, η Gran Canaria μπήκε πιο δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα στο σκορ (63-67 με σερί 7-0 στο 33, 70-75 στο 36΄και 72-80 στο 38΄ για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 75-86.