Με υψηλό ρεκόρ συμμετοχών, ποιοτικό και ανταγωνιστικό θέαμα, ολοκληρώθηκε την Κυριακή 2 Αυγούστου το τουρνουά Beach Volleyball ′′ AHEPA CUP. 2020 Συνολικά 29 ομάδες (58 αθλητές) Από Αθήνα, Πάτρα, Πύργο, Μεσολόγγι, Ιωάννινα και φυσικά η Ναύπακτος διεκδίκησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών σε ένα τουρνουά-θεσμό για την πόλη, το οποίο κάθε χρόνο εμφανίζεται όλο και πιο δυνατό.

Μετά από τριήμερη αμφίσημη κούρσα και συνολικά 43 παιχνίδια στην άμμο, το ζευγάρι Σωτηρίου Μαρία / Παπούλια Ορέστης από την Αθήνα αναδείχθηκε πρωταθλητής στον τελικό, νικώντας τον Ζήκο Κωνσταντίνα / Δασκαλόπουλο Φάνη από την Πάτρα, ενώ το παιχνίδι του χάλκινου μεταλλίου κατέκτησε από την Αθήνα Βαλδόκα Ευανθία / Παπαϊωάννου Μιχάλης από την Αθήνα.

Το τουρνουά διεξήχθη με βάση ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο υγείας, λόγω των γνωστών προληπτικών μέτρων για τον κορονοϊό, ενώ ο τελικός ήταν σε live μετάδοση μέσω διαδικτύου από την ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου με σχόλιο του αθλητικού αθλητή Γιώργου Μπανιά.

Με την επιτυχία της διοργάνωσης, οι αθλητές και οι διοργανωτές κάνουν ήδη σχέδια για το Κύπελλο ΑΧΕΠΑ 2021 του χρόνου!