Μια γιορτή γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού έρχεται να μας χαρίσει η 18η Έκθεση Τοπικών Προϊόντων “ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση & Τοπικές Γεύσεις Ελλάδας” στον Μώλο Αγ. Νικολάου.

Η έκθεση αυτή, θα πραγματοποιηθεί σε συνέχεια των προηγούμενων, πολύ επιτυχημένων διοργανώσεων, όπου προωθήθηκαν τα περιζήτητα τοπικά αγαθά. Παραγωγοί από Κρήτη, Κατερίνη, Τρίκαλα, Καλάβρυτα, Κομοτηνή, Λάρισα, Βοιωτία, Θεσσαλονίκη, Νίσυρο, Μεσσηνία, Ημαθία, Αττική, Λήμνο, Καστοριά, Καβάλα και Κιλκίς συμμετείχαν σ’ αυτές τις μεγάλες διοργανώσεις και συμπλήρωσαν με τα προϊόντα τους την πλούσια γκάμα της διατροφικής αλυσίδας.


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Ημέρες και ώρες λειτουργίας έκθεσης:

Καθημερινά:
από τις 13:00 το μεσημέρι έως τις 21:00 το βράδυ.
Σαββατοκύριακα:
από τις 9:00 το πρωί έως τις 21:00 το βράδυ.

Σάββατο 7 Μαρτίου

13:00 Η Έκθεση ανοίγει τις πύλες της στο κοινό, με ελεύθερη είσοδο για όλους.

19:00 Εγκαίνια έκθεσης

Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, από το διοργανωτή της έκθεσης κ. Νεκτάριο Σερμάκη, επισήμους και πλήθος κόσμου.

Ο Σύλλογος Kρητών Πάτρας «Το Αρκάδι» σε συνεργασία με το Σύλλογο Κρητών Φοιτητών Πάτρας «Ο Ψηλορείτης», θα διανθίσουν τα εγκαίνια παρουσιάζοντας μουσικοχορευτικό πρόγραμμα, υπό τους ήχους ζωντανής κρητικής μουσικής.

Σύλλογος Κρητών Πάτρας «Το Αρκάδι»
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Στέλιος Τσιμπλοστεφανάκης

Σύλλογος Κρητών Φοιτητών Πάτρας «Ο Ψηλορείτης»
Πρόεδρος: Σπύρος Βερτούδος
Χοροδιδάσκαλος: Στέλιος Τσιμπλοστεφανάκης

Μουσικοί:
Βιολί – Τραγούδι: Παναγιώτης Δαρμαράκης
Λαούτο: Φάνης Μαυρομουστακάκης – Αντώνης Νικολαράκης
Μαντολίνο – Τραγούδι: Μανώλης Κορναράκης

Κυριακή 8 Μαρτίου

14:00 Η Ελληνική Ακαδημία Αρχιμαγείρων, θα παρασκευάσει με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο, το φημισμένο γαμοπίλαφο της Κρήτης.

15:30 Η χαλβαδοποιία Αχιλλέας Καταραχιάς, θα παρασκευάσει τον περίφημο παραδοσιακό χαλβά Φαρσάλων.

18:30 Ο Σύλλογος Κορινθιακή Εστία Ιστορικών & Λαογραφικών Ερευνών, θα παρουσιάσει κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Χωρίκης

19:00 To Σωματείο Φάρος Ποντίων Πατρών, θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με χορούς από την ευρύτερη περιοχή του Πόντου.
Πρόεδρος: Δημήτριος Αντωνιάδης
Χοροδιδάσκαλος: Βασίλειος Σκάλος Χατούπης

Δευτέρα 9 Μαρτίου

17:30 Tο εργαστήριο παρασκευής παραδοσιακών γλυκών από τα Χανιά «Άρωμα Παράδοσης», θα παρασκευάσει τα πατροπαράδοτα ξεροτήγανα της Κρήτης.

18:30 Το Τμήμα Λαϊκών Χορών του Χορευτικού & Λαογραφικού Συλλόγου Άσσου «Η ΡΕΑ», θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με χασάπικο, απτάλικο και χασαπιά.
Πρόεδρος: Άννα Μαρία Σακελλαρίου
Χοροδιδάσκαλος: Μαίρη Δρίτσα & Νίκος Δασκαλάκης

19:00 Χορευτικό UNESCO

Τρίτη 10 Μαρτίου

17:30 Το εργαστήριο παραδοσιακών προϊόντων και ζυμαρικών «Το Γαρδίκι» από τα Τρίκαλα, θα μαγειρέψει, με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο, τον πατροπαράδοτο τραχανά.

18:30 Ο Σύλλογος Κρητών Φοιτητών Πάτρας «Ο Ψηλορείτης» θα παρουσιάσει κρητικό μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.
Πρόεδρος: Σπύρος Βερτούδος
Χοροδιδάσκαλος: Στέλιος Τσιμπλοστεφανάκης

19:00 Χορευτικό UNESCO

Τετάρτη 11 Μαρτίου

17:30 Ο Κυριάκος Μασαλής παραγωγός αλόης στο Ρέθυμνο, θα παρουσιάσει στο κοινό τις ευεργετικές ιδιότητες της αλόης στον ανθρώπινο οργανισμό.

19:00 Η UNESCO Πειραιώς & Νήσων & ο Παμμικρασιατικός Σύνδεσμος Πατρών και περιχώρων, θα παρουσιάσουν χορούς από την Μικρά Ασία.

Πέμπτη 12 Μαρτίου

18:30 Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αγυιάς – Τερψιθέας Πάτρας, θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικό πρόγραμμα από τα Επτάνησα.
Πρόεδρος: Γιώργος Μαγιάκης
Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Δελλάλης - Γιώργος Μαγιάκης

Παρασκευή 13 Μαρτίου

18:30 Η UNESCO Πειραιώς και Νήσων σε συνεργασία με την Πύλη Πολιτισμού «Εν Πάτραις» θα παρουσιάσουν χορούς από την Πελοπόννησο.
Πρόεδρος: Μαρία Φουρφούρη
Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνα Ζάγκλα

19:00 Χορευτικό UNESCO

Σάββατο 14 Μαρτίου

18:30 Η UNESCO Πειραιώς και Νήσων σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο «Μακρυγιάννη» θα παρουσιάσουν χορούς και μουσική της Μ.Ασίας.
Πρόεδρος: Καλλιόπη Διαμαντοπούλου
Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνα Ζάγκλα

18:30 Ο Σύλλογος Κρητών Κορινθίας «Ο Ψηλορείτης», θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με χορούς από την Κρήτη.
Πρόεδρος: Στέλιος Γλυνιαδάκης
Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Δασκαλάκης

19:00 Το Κρητικό Τμήμα του Χορευτικού & Λαογραφικού Συλλόγου Άσσου «Η ΡΕΑ» θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς από την Κρήτη.
Πρόεδρος: Άννα Μαρία Σακελλαρίου
Χοροδιδάσκαλος: Μαίρη Δρίτσα & Νίκος Δασκαλάκης

20:00 Η UNESCO Πειραιώς και Νήσων σε συνεργασία με τον Παμμικρασιατικό Σύνδεσμο Πατρών και περιχώρων, θα παρουσιάσουν μουσικοχορευτικό πρόγραμμα από την Μικρά Ασία.
Πρόεδρος: Χριστίνα Κονδάκη
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτριος Αναγνώστου

19:30 Χορευτικό UNESCO

Κυριακή 15 Μαρτίου

12:00 Η UNECSO Πειραιώς και Νήσων σε συνεργασία με το Αχαϊκό Εργαστήρι Πολιτισμού & Παράδοσης, θα παρουσιάσουν χορούς από την Πελοπόννησο.
Πρόεδρος: Βασίλειος Ψυχογυιός
Χοροδιδάσκαλος: Θάνος Νικολακόπουλος

19:00 Η UNESCO Πειραιώς και Νήσων σε συνεργασία με το Χορευτικό Λαογραφικό Όμιλο Μεσσάτιδας Πατρών «Ο Φίλερης», θα παρουσιάσουν χορούς από την Πελοπόννησο.
Υπεύθυνος & Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Παναγιωτόπουλος

Υπεύθυνη πολιτιστικών εκδηλώσεων: Νίκη Ντούλα