Με «χατ τρικ» του Κριστιάνο Ρονάλντο, η πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματος Γιουβέντους νίκησε με 4-0 την Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό, έκανε το 2-0 από το σημείο του πέναλτι στο 67΄ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 82΄. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Ιγκουάιν ήταν αυτός που είχε διαμορφώσει το 3-0 για τους γηπεδούχους.

Η Γιουβέντους βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή με 45 βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Ιντερ (42β.).

Νέα χρονιά, νέα ρεκόρ για τον Κριστιανο Ρονάλντο

Aυτό ήταν το 56ο του «χατ τρικ» (με ομάδες και εθνική Πορτογαλίας). Ο σούπερ σταρ της «Γιούβε» έγινε ο πρώτος Πορτογάλος που πέτυχε «χατ τρικ» στη Serie A, ενώ για πρώτη φορά σκόραρε σε πέντε διαδοχικά ματς με τη «Μεγάλη Κυρία» στη Serie A.

Πλέον ο Ρονάλντο έχει καταφέρει να πετύχει τρία γκολ σε δέκα διαφορετικές διοργανώσεις.