Με το… αριστερό ξεκίνησε η εθνική ομάδα τένις στο ATP Cup της Αυστραλίας, καθώς ο Καναδάς πήρε τα δύο παιχνίδια στο μονό.

Αρχικά στο πρώτο παιχνίδι, ο Μιχάλης Πρεβολαράκης ηττήθηκε όπως αναμενόταν με 2-0 σετ από τον Αλιασίμ (6-1, 6-3), με τον Στέφανο Τσιτσιπά να ήταν η ελπίδα για να ισοφαριστεί το σκορ και να διεκδικήσει η εθνική τη νίκη στο παιχνίδι του διπλού. Ο Τσιτσιπάς ωστόσο ηττήθηκε από τον Ντένις Σαποβάλοφ με 2-0 σετ, σε ένα παιχνίδι που είχε και μια απρόσμενη διακοπή λόγω τραυματισμού μίας επόπτριας.

Και στα δύο σετ του αγώνα, τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Καναδό να βγάζει εξαιρετικό σερβίς και τον Τσιτσιπά να κάνει διπλό λάθος στον τελευταίο πόντο του αγώνα. Έχασε με 7-6 και τα δύο σετ, όπου το πρώτο τάι μπρέικ κρίθηκε στο 8-6 και το δεύτερο στο 7-4. Ετσι, το διπλό δεν θα είχε καμία σημασία στην υπόθεση νίκη.

Επόμενος αντίπαλος της εθνικής μας στην διοργάνωση θα είναι η Γερμανία, τα ξημερώματα της Κυριακής.