Η Παναχαϊκή γνώρισε την ήττα με 2-0 στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό για τον επαναληπτικό αγώνα της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος (1-3 το πρώτο ματς) και αποχαιρέτησε τον θεσμό.

Σε ρηχά νερά κινήθηκαν και οι δυο ομάδες στο πρώτο μέρος στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Ο Παναθηναϊκός είχε σε όλο το διάστημα την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία κινήσεων, με την Παναχαϊκή να προσπαθεί να κλείσει σωστά τους χώρους της και να υπερασπίζεται την εστία της με τον εξαιρετικό Καπούταγλη όποτε χρειάστηκε.

Ουσιαστικά στο πρώτο 45λεπτο οι αξιόλογες φάσεις ήταν μετρημένες. Οι “πράσινοι” κυρίως επιτείθονταν από την αριστερή πλευρά με τον Δανό Μπεκ, ο οποίος ήταν αρκετά δραστήριος και προσπαθούσε να απειλήσει χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα.

Μετά το πρώτο 25λεπτο οι “κοκκινόμαυροι” αναθάρρησαν προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα όταν την είχαν στην κατοχή τους, ωστόσο οι γηπεδούχοι πίεζαν. Πέρα από ορισμένες στατικές φάσεις και δυο στιγμές με τους Κολοβό και Μπεκ, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το σφύριγμα για το α’ μέρος.

Στην επανάληψη, η Παναχαϊκή έδειχνε στο πρώτο πεντάλεπτο να πατάει καλύτερα, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ. Ο Κολοβός βρέθηκε μέσα στην περιοχή, κατέβασε σωστά την μπάλα και νίκησε τον Καπούταγλη στο 52ο λεπτό “γράφοντας” το 1-0 στο πρώτο του επίσημο μάλιστα τέρμα με τον ΠΑΟ.

Στη συνέχεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να πιέζει ψάχνοντας για ένα δεύτερο τέρμα, με τον Καμπετσή μάλιστα στο 63′ να βρίσκει το δοκάρι της “κοκκινόμαυρης” εστίας. Από την άλλη, η Παναχαϊκή απείλησε με μια πολύ όμορφη κεφαλιά του Αντωνακόπουλου δυο λεπτά αργότερα που νίκησε τους πάντες στον αέρα, όχι, όμως, και τον Διούδη.

Ο Αργύρης Καμπετσής έκανε στο 71′ ότι δεν μπόρεσε νωρίτερα. Ο Δημήτρης Κολοβός του έδωσε την μπάλα στο σωστό χρόνο, εκείνος βγήκε απέναντι στον Καπούταγλη και τον πλάσαρε σωστά για το 2-0. Οι αλλαγές των Κολ, Μωραϊτη και Κυνηγόπουλου δεν στάθηκαν ικανές στο να βοηθήσουν σε κάτι παραπάνω το σύνολο του Μπαξεβάνου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά και το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο λεπτό του ματς, με την Παναχαϊκή να επικεντρώνεται πλέον μόνο στις υποχρεώσεις της Superleague 2.

Κάρτες: 38′ Τσελεπίδης (κίτρινη), 41′ Αποστολάκης (κίτρινη), 88′ Αλεξανδρόπουλος (κίτρινη).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος (38′ Αλεξανδόπουλος), Αποστολάκης, Ζαγαρίτης, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Νούνες, Μπεκ (63′ Φάουστο), Σερπέζης(63′ Βαγιαννίδης), Κολοβός, Καμπετσής.

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Καπούταγλης, Πατάπης, Πατρώνης, Μαυρίας (73′ Κυνηγόπουλος), Ιντζόγλου, Παπατόλιος, Αντωνακόπουλος (69′ Μωραϊτης), Μουστακόπουλος, Λινάρδος, Μασούρας, Τσελεπίδης (60′ Κολ).