Την πρώτη της ήττα στη φετινή Superleague 2 γνώρισε η Παναχαϊκή, η οποία δεν τα κατάφερε απέναντι στον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο (2-1) στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής.

Την πρωτοβουλία κινήσεων είχε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Εργοτέλης, με την Παναχαϊκή αντίθετα να ψάχνει τα πατήματα της. Οι παίκτες του Ταουσιάνη πίεζαν σε όλο το γήπεδο, είχαν την κατοχή και ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 17′.

Οι “κοκκινόμαυροι” πουλούσαν εύκολα την μπάλα, και στη συγκεκριμένη φάση το έκαναν ξανά στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Ροβίθη ο οποίος εξαπέλυσε σουτ και νίκησε τον Σούλη για το 1-0 ο οποίος ήταν αρκετά εκτός από την εστία του.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο μέρος καθώς διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 28' με τον Κουατένγκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Παναχαϊκής έπειτα από γύρισμα του Έφορντ και να κάνει το 2-0. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο, στο 42', η Παναχαϊκή κατάφερε να μπει ξανά στο ματς μειώνοντας σε 2-1 με σουτ του Μωραΐτη μέσα από την περιοχή.

Το γκολ αναπτέρωσε τις ελπίδες της Παναχαϊκής, η οποία είχε πάρει πλέον το πάνω χέρι στο ματς. Μάλιστα στο 73' θα μπορούσε να είχε έρθει η ισοφάριση, αλλά ο Κυνηγόπουλος είδε το σουτ που επιχείρησε να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Εργοτέλη να απειλήσει για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Ροβίθη να βρίσκει το δοκάρι με κεφαλιά, ενώ στις καθυστερήσεις το πλασέ του Έφορντ πέρασε δίπλα από το κάθετο.