Ο Προμηθέας «απέδρασε» το βράδυ της Τετάρτης από το «Poliesportiu D’Andorra», πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη του στον Α’ όμιλο του EuroCup.

Οι Αχαιοί επικράτησαν με 91-81 της Ανδόρας, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην τρίτη ήττα τους.

Με ρεσιτάλ από τα 6.75 (16/30 τρίποντα) και δένοντας την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο, οδηγώντας τους Ισπανούς σε 13 λάθη, ο Προμηθέας κυριάρχησε με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου, προσθέτοντας ακόμη ένα «διπλό» στο εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του και παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξέσπασε στην τρίτη περίοδο, όταν βρέθηκε στο 27΄ στο -6 (60-54), και με επιμέρους σκορ 4-11 ανέκτησε το προβάδισμα στο 30΄, μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +1 (64-65). O Μπαμπ παρέμεινε συνδεδεμένος από τα 6.75 και στον… επίλογο του αγώνα, διαμορφώνοντας στο 39΄ το +10 (79-89), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Κρις Μπαμπ με 24 πόντους και 7/11 τρίποντα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Τσέις Φίλερ (17π.), Ολεξάντρ Λίποβι (15π.) και Λάνγκστον Χαλ (10π.). Από την Ανδόρα ξεχώρισε ο Φρατς Μάσενατ με 18 πόντους.