Το Run Greece της Πάτρας ολοκληρώθηκε για έβδομη συνεχή χρονιά και ορισμένα από τα αποτελέσματα των αγώνων έγιναν ήδη γνωστά.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων μεγάλος πρωταγωνιστής από πλευράς των ανδρών ήταν για ακόμα μία χρονιά ο Ντένις Γκίουρα του Έσπερου Πατρών, με νέο ρεκόρ διαδρομής, τερματίζοντας με χρόνο 15'31''. Είναι η τέταρτη συνεχόμενη φορά που ο αθλητής του Έσπερου κατακτά την πρώτη θέση στην ίδια διοργάνωση και στο ίδιο αγώνισμα.

Στις γυναίκες στα 5.000 μέτρα την πρώτη θέση κατέκτησε η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη κάνοντας και αυτή ρεκόρ διαδρομής στην κατηγορία των γυναικών, με χρόνο 18'03''. Δεύτερη τερμάτισε η Ελένη Νικολοπούλου και τρίτη η Βηθλέεμ Σαπίου. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι νικητές αυτοί πέρα από το μετάλλιο, πήραν την πρόκριση για το μεγάλο τελικό Run Greece στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας εκπροσωπώντας τη Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας.