Όσο κρατάει την έδρα της, τόσο θα είναι το φαβορί. Η ΑΕΚ ξεπέρασε την ήττα και την κακή εμφάνιση στο Game 2 της ημιτελικής σειράς της Basket League 2018/19, επικράτησε του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ (88-60), έκανε το 2-1 και θα έχει το βράδυ της Τετάρτης (5/6 στις 21:00) την ευκαιρία να καθαρίσει στην Πάτρα την πρόκριση στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν σοβαρή στο πρώτο μέρος, κράτησε τον αντίπαλό της στους 27 πόντους, έκανε ένα συγκλονιστικό τρίτο δεκάλεπτο και με κορυφαίο όλων τον Γκέιμπ Γιορκ έφτασε σε μια πολύ άνετη επικράτηση.

Οι Πατρινοί, απο την άλλη, μπήκαν πολύ άσχημα στο ματς, πέτυχαν 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, έκαναν επτά λάθη στο δεκάλεπτο και είχαν έξι ασίστ για 12 παραβάσεις μέχρι την ανάπαυλα. Με άσχημα ποσοστά στο σουτ, ο Προμηθέας έμεινε σχετικά κοντά στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερος, δεν πίστεψε στην ανατροπή, διασύρθηκε στην τρίτη περίοδο και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Ο MVP

Γκέιμπ Γιορκ, ο... εκτελεστής! Δεν έκανε καλό ματς στην Πάτρα ο Αμερικανός γκαρντ, έδειξε όμως την κλάση του το βράδυ της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ. Πενταδάτος αντί του Λαρεντζάκη, σκόραρε 23 πόντους από 4/5 δίποντα και 5/8 τρίποντα και δικαίωσε τον προπονητή του για την υπομονή του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Έξι λάθη έκανε ο Προμηθέας στο πρώτο εξάλεπτο της αναμέτρησης, με 1/7 δίποντα (!) έκλεισε η ομάδα της Πάτρας το πρώτο δεκάλεπτο την ώρα που η ΑΕΚ έβρισκε δέκα πόντους από τα λάθη των αντιπάλων της. Η διαφορά των δύο αντιπάλων σε επίπεδα ενέργειας ήταν τεράστια, οι Αχαιοί ήταν... τυχεροί που έχαναν με εννέα στο ημίχρονο και αυτό αποδείχθηκε από τους 38 που δέχθηκαν στην τρίτη περίοδο για να δείξουν άσχημα σημάδια και να χάσουν τη δεύτερη ευκαιρία τους για το μπρέικ που θα τους έκανε φαβορί στη σειρά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Γιορκ στο αρχικό της σχήμα αντί του Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ στηρίχθηκε στον Αμερικανό που έβαλε δύο γρήγορα τρίποντα και δικαίωσε τον προπονητή του για την επιλογή του. Το 10-6 στο πέμπτο λεπτό έφερε τις πρώτες γκρίνιες, από πλευράς Προμηθέα, που έκανε πολλά λάθη, αλλά με πέντε πόντους των Μπράουν - Λίποβι ισορρόπησε το ματς (13-11 στο 8') πριν οι γηπεδούχοι πατήσουν το γκάζι και κλείσουν το δεκάλεπτο στο 19-11.

Λαρεντζάκης και Εμπάκουε έτρεξαν ένα μικρό 4-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για το 23-11, με το σερί να φτάνει το 10-0 και τελικά να σπάει από τρίποντο του Σαλούστρου από τη γωνία. Δεν κατάφεραν πολλά οι Πατρινοί, που βρέθηκαν στο -14 (31-17 στο 16'), δεν είχαν συνοχή στο παιχνίδι τους, επέμειναν στο μακρινό σουτ και δεν εκμεταλλεύθηκαν τη νευρικότητα της ΑΕΚ πίσω από τα 6μ.75. Παρόλα αυτά, ο Προμηθέας είχε ένα καλό διάστημα και με ένα επί μέρους 2-10 μάζεψε τη διαφορά στους επτά (34-27) προς το τέλος του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα 5-0 έστειλε ξανά τη διαφορά στους 14 (41-27), πριν ο Γιορκ βάλει το τρίτο και το τέταρτο τρίποντό του για το 55-34 στο 25', που σιγά σιγά έγερνε το ματς προς το μέρος των γηπεδούχων. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τον Προμηθέα, που βρέθηκε στο -30 (67-37) στο 28' και είδε τον Ξανθόπουλο να σκοράρει πίσω από το κέντρο για το 74-42 του 30'.

Όλα είχαν πλέον κριθεί, οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν 38 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο προπονητές σκέφτονταν ήδη το επόμενο παιχνίδι, αυτό της τετάρτης που θα είναι... match point για τους κιτρινόμαυρους και do-or-die για τους Αχαιούς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1500-2000 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ το απόγευμα της Δευτέρας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 16 (7/11 δίποντα, 2/2 βολές), Τζέιμς 10, Σαντ-Ρος 6, Θίοντορ 6 (2/5 τρίποντα), Γιορκ 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης (0/6 σουτ), Κατσίβελης 6 (1), Τσαϊρέλης 13, Λίποβι 6 (1), Έλις 5, Σαλούστρος 11 (1), Γκίκας, Μέγιερ, Γερομιχαλός 5 (1), Χολ 11 (3), Παρκς, Μπράουν 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 26/42 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 9/9 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/25 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 10/15 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 22 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: θα γίνει στην Πάτρα την Τετάρτη (5/6) στις 21:00.

Πηγή: sport24.gr