Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας που έδωσε η Παναχαϊκή στο γήπεδο της Αγυιάς με τη Δόξα Δράμας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Football League.

Ο αγώνας ήταν κρίσιμης σημασίας για την Πατρινή ομάδα και την προσπάθεια που κάνει για να πάρει την άνοδο και φυσικά η Παναχαϊκή αναζητούσε μόνο τη νίκη. Όμως αντί για το "τρίποντο" παραλίγο να γνωρίσει την ήττα σε έναν αγώνα που με βάση τις ευκαιρίες που είχε μπορούσε να κερδίσει.

Η Πατρινή ομάδα σε ένα γήπεδο κατάμεστο από κόσμο στάθηκε άτυχη σε καίρια σημεία του ματς. Ευτυχώς όμως στις καθυστερήσεις λειτούργησε για ακόμα μία φορά ο φετινός από μηχανής θεός της, ο Ευθυμιάδης που ισοφάρισε σε 2-2 για την Πατρινή ομάδα, γράφοντας το τελικό σκορ.

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Οι μαυρααετοί της Δόξας Δράμας ήταν αυτοί που προηγήθηκαν δύο φορές, παγώνοντας το "καμίνι" της Αγυιάς. Μόλις στο 9΄οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0 με τον Δούμτσιο, γκολ που ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με πέναλτι και με εύστοχο χτύπημα του Ελευθεριάδη στο 37'.

Στο 61΄η άστοχη έξοδος του Πέτριτς (είχε μπει πριν από λίγα λεπτά στον αγώνα), πάνω στον Λεμονή έγραψε το 2-1 για την Δόξα Δράμας, σε μία φάση που αναμένεται να συζητηθεί αφού δεν είναι σίγουρο αν η μπάλα είχε περάσει την γραμμή. Από εκεί και μετά η Παναχαϊκή πίεσε για να πάρει έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας που δικαιούταν με βάση την εμφάνιση που έκανε.

Είχε σημαντικές ευκαιρίες με τον Κόβασετς στο 71' και στο 74' με τον Μπαστακό και στο τέλος το κατάφερε στο 90+ με τον Ελευθεριάδη και το γήπεδο της Αγυιάς να παίρνει φωτιά. Το γκολ αυτό δημιούργησε ντελίριο ενθουσιασμού στους Πατρινούς φιλάθλους και κρατάει την ομάδα ζωντανή στο παιχνίδι της ανόδου.

Παναχαϊκή: Σούλης (46' Πέτριτς), Πολίμος, Σταμόπουλος, Αργυρόπουλος, Μαυριάς (55' Κόβασετς) , Φουρλάνος, Ελευθεριάδης, Κολ (64' Μωραίτης), Μπαστακός, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης

Δόξα Δράμας: Μένκα, Ρεβυθόπουλος (68' Κρητικός), Σιώπης, Ρουγκάλας, Καψάλης, Ανδρέου, Μακρής, Λεμονής, Μάρτινς (89 Αυγενίκου), Μπαϊκαρά, Δούμτσιος.