«Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός» και ο Προμηθέας έκανε το πρώτο, αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, νικώντας στην Πάτρα την Τενερίφη, με διαφορά 12 πόντων (69-57), αν και η ρεβάνς θα είναι πολύ δύσκολη για την ελληνική ομάδα, σύμφωνα με τις εντός έδρας επιβλητικές εμφανίσεις των Ισπανών.

H άμυνα του Προμηθέα έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση και των δύο ημιχρόνων, καθώς οι γηπεδούχοι δέχτηκαν 31 και 26 πόντους, αντίστοιχα, ενώ συντέλεσε τα μέγιστα, ώστε να μη χάσουν το προβάδισμα του σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα και η ψυχολογία τους κυμάνθηκε σταθερά σε υψηλό επίπεδο.

Oι 19 πόντοι του Τόνι Μέιερ στο πρώτο ημίχρονο, με 4/4 τρίποντα, ώθησαν τον Προμηθέα να «αγγίξει» τους 50 πόντους και ενώ το χειρότερο παραγωγικό δεκάλεπτο της Πατρινής ομάδας ήταν το τρίτο (10 πόντοι).

Η Τενερίφη ήταν άτολμη στα τρίποντα και είχε καλό ποσοστό στα δίποντα, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει όλες τις απόπειρες ανατροπής του σκορ.

Προμηθέας Πάτρας - Τενερίφη 69-57 (highlights)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Κασελάκης 3, Κατσίβελης 2, Λίποβι 10 (2), Σαλούστρος 6, Τσαϊρέλης 2, Έλις 10 (10 ριμπ.), Γκίκας 14 (4), Μέιερ 22 (4), Παρκς.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ: Αμπρομάιτις 9 (1), Μπεϊράν 7 (1), Αϊβερσον 16, Στάιγκερ 2, Γουάιτ 10 (1), Μπάσας 4, Μπρουσίνο, Ζιλέ 2, Νιάνγκ 4, Ρισότι, Σάιθ, Σαν Μιγκέλ 3.