Για την τελευταία αγωνιστική του Basketball Champions League ο Προμηθέας φιλοξενήθηκε από την πρωτοπόρο Βίρτους Μπολόνια και παρ’ ότι πάλεψε σθεναρά, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, χάνοντας με 98-91. Να θυμίσουμε πως ο Προμηθέας έχει περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όντας 4ος στον όμιλό του.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο, σχετικά, ισορροπημένο, κυριάρχησαν οι επιθετικές αρετές και ο γρήγορος και υψηλός ρυθμός, κάτι που φαίνεται από το 52-46, υπέρ της Μπολόνια στο ημίχρονο. Ο Προμηθέας ήταν άκρως ανταγωνιστικός, και κατάφερε (σχεδόν) πάντα να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-23, με τους φιλοξενούμενους να είναι πίσω, ακόμα, και με -8 (21-13), αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, έκλεισαν στο -2. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βίρτους προσπάθησε να ξεμακρύνει, έφτασε και πάλι στο +8 (51-43), αλλά ο… μαχητικός Προμηθέας είχε άλλη γνώμη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 52-46. Από 11 είχαν οι Μπαγιέ και Κβάλε για τους γηπεδούχους. Στους 15 ο Κατσίβελης και στους 11 ο Παρκς για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας πάλεψε, προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, καθώς βρέθηκε ακόμα και στο -15 (63-48) στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν τα κατάφερε, πέφτοντας μαχόμενος! Το ίδιο… σκηνικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς ένα προβάδισμα της τάξεως των 7-10 πόντων, με την ομάδα του Γιατρά να μην τα παρατά και να στέλνει το ματς στην παράταση με τεράστιο τρίποντο του Μέιερ, 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Στην παράταση αμφότερες οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με την Μπολόνια, ωστόσο στα τελευταία λεπτά να είναι πιο εύστοχη και πιο… ψύχραιμη στις ελεύθερες βολές, οδηγώντας, τελικώς τον Προμηθέα στην ήττα με 98-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84 (98-91)