Μια ακόμα σημαντική αλλά και... αρχοντική εμφάνιση έκανε ο Προμηθέας στην Πάτρα, καθώς επικράτησε με σκορ αλά... NBA (101-95) του Κολοσσού Ρόδου και έτσι επέστρεψε στις νίκες στην Α1, ανεβαίνοντας στο 9-5.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να είχε σταθερά το προβάδισμα από την αρχή (16-14). Από τα μισά και μετά, οι Πατρινοί άρχισαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, με την υπέρ τους διαφορά να εκτοξεύεται στο +12 (28-16). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός ανέβηκε επιθετικά, αλλά το ίδιο «ζεστοί» ήταν οι γηπεδούχοι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +10 (35-25).

Με μπροστάρη τον Πίνκστον, οι Ροδίτες μείωσαν στο -5 (35-30) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Πατρινούς να απαντούν μέχρι τα μισά και να ξεφεύγουν ξανά σε διψήφια απόσταση (46-35). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό, με την ομάδα του Φλεβαράκη να χτυπάει έξω από τα 6,75μ. και να ισοφαρίζει (52-52), στο 19’. Όμως, η άμυνα και ο Μπράουν έστειλαν τον Προμηθέα με το +4 (56-52), στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Γιατρά είχε τον έλεγχο και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τη διαφορά να πηγαίνει ξανά στο +10 (66-56). Στη συνέχεια, ακολούθησαν πολλά λάθη και άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, αλλά ο Προμηθέας διατηρούσε την απόστασή του (70-60). Με πρωταγωνιστή τον Παρκς στη ρακέτα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +11 (76-65) και με τον Ντιγκς να μειώνει (76-70) στο τελευταίο λεπτό.

Ο Τσούπκοβιτς τράβηξε τον Κολοσσό και τον έφερε στο -3 (78-75), στο 32’. Όμως, η απάντηση του Προμηθέα ήρθε με τον Κασελάκη και το νέο +10 (89-79), στα μισά, ενώ η ομάδα της Πάτρας διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (94-85), μέχρι το 37’. Οι Ροδίτες προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι (96-90), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με άμυνες και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 101-95.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95