Το Λαύριο (3-7) έβαλε δύσκολα στον Προμηθέα (7-3) για 3 δεκάλεπτα, όμως οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και επικράτησαν με 85-73.

Με νίκες συνέχισε την πορεία του στην Basket League ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας, αν και δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα, βελτίωσε την απόδοση της στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει με 85-73 το Λαύριο.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 7-3, ενώ το σύνολο του Σερέλη έπεσε στο 3-7.

Για τους νικητές ο Γκίκας ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ στον αντίποδα 14 μέτρησε ο Μιλόσεβιτς.

Το ματς

O Kακλαμανάκης έβαλε μπροστά το Λαύριο στο 3' (7-6), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Προμηθέας πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με καλάθι του Γερομιχαλού η διαφορά πήγε στους 8 (14-22), ενώ ο Γκίκας ήταν ο άνθρωπος που έβαλε το τελευταία καλάθι της πρώτης περιόδου, κάνοντας το 18-27.

Οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 16 πόντων (25-41) με το καλάθι του Μπράουντ. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 35-45, 1 λεπτό πριν το τέλος της 2ης περιόδου. Η ομάδα του Γιατρά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 ασίστ αντί 5 του Λαυρίου.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Έλις έκανε το 40-51 στο 21”, αλλά το Λαύριο έτρεξε σερί 12-0 και πέρασε μπροστά με 52-51 χάρη στο καλάθι του Λαμπ. Ο Χολ έγραψε το 55-59, αλλά ο Λούντζης με τρεις βολές μείωσε σε 58-59 στο 30'.

Ο Μέιερ με 7 σερί πόντους έκανε το 62-72 στο 36' και έβαλε δύσκολα στο Λαύριο. Σε διψήφια διαφορά πήγε το ματς ο Γκίκας (66-78) στο 38'. Το ματς κλείδωσε ένα λεπτό πριν το τέλος, αφού ο Τσαϊρέλης έκανε το 71-83 στο 39'.

Tα δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-59, 73-85

Πηγή: gazzetta.gr