Μέσα σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Πατρινοί φίλαθλοι του Προμηθέα Πατρών, στο Δ. Τόφαλος, πραγματοποιήθηκε ο αγώνας για το Κύπελλο Ελλάδας, κόντρα στον ΠΑΟ, με τους "πράσινους" να παίρνουν τη νίκη με 68-76.

Ο Προμηθέας, κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, δεν φοβήθηκε τον αγώνα και κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο, δείχνοντας για ακόμα μία φορά ότι είναι μία από τις ανερχόμενες δυνάμεις, όχι μόνο του ελληνικού μπάσκετ, αλλά και του ευρωπαϊκού, προερχόμενος άλλωστε από συνεχόμενες νίκες που έχει πετύχει στην ευρωπαϊκή διοργάνωση που αγωνίζεται.

Η πατρινή ομάδα αγωνιζόμενη για να πάρει την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και έχοντας στο πλευρό του αρκετούς φίλους του, δεν παράτησε το παιχνίδι σε κανένα σημείο του ματς και κυνήγησε μέχρι το τελευταίο λεπτό τον αγώνα, βάζοντας σε περιπέτειες στο τέλος τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΟ εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη που έκαναν στα α' μέρος οι γηπεδούχοι, είχε πάρει από την αρχή μια διαφορά που έφτασε τους 10 και τους 12 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Προμηθέας έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση και έφτασε το ματς στους -5.

Όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με καθοριστικά καλάθια μπόρεσαν και πήραν τη νίκη, φεύγοντας από το Δ. Τόφαλος με το ροζ φύλλο. Ο Προμηθέας λοιπόν κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, αλλά αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, γνωρίζοντας την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 39-46 (ημιχ.), 50-61, 68-76.