Σε άνοδο βρίσκεται το πατρινό bodybuilding και αυτό επιβεβαιώθηκε και στο πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε από την ομοσπονδία IBFA, στην Αθήνα.

Στους αγώνες που έγιναν, δύο Πατρινοί αθλητές κατάφεραν και πήραν χρυσά μετάλλια και πρωτιές. Ο λόγος για τον Μαρίνο Χάλα που αναδείχθηκε πρώτος στην κατηγορία +1.73 Fitness και τον Λεωνίδα Κοκοτσή που πήρε την πρώτη θέση στην χαμηλή Fitness έως 1.73 .

Οι δύο Πατρινοί αθλητές που έχουν τον ίδιο προπονητή, τον παλαίμαχο bodybuilder, Γιώργο Ντερτινή, χάρηκαν την επιτυχία τους και δήλωσαν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι ο Μαρίνος Χάλας συμμετείχε για πρώτη φορά σε μία τέτοια διοργάνωση, κάνοντας έτσι την καλύτερη δυνατή αρχή, ενώ ο Λεωνίδας Κοκοτσής είχε και προηγούμενες εμπειρίες από το πρωτάθλημα, έχοντας διακρίσεις και στο παρελθόν.