Ο Προμηθέας πέτυχε μεγάλη και ιστορική νίκη στα Τρίκαλα (σκορ 62-67), η οποία είναι διπλή.

Αφενός η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου «κλείδωσε» την παραμονή της στην  Basket League και αφετέρου θα διεκδικήσει, πλέον, την είσοδό της στα πλέι-οφ της Α1. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για το πατρινό συγκρότημα ήταν οι «Λάκι» Τζόουνς (15π., 6ριμπ., 3ασ.) και Μοχάμεντ Φαγιέ (14π., 8ριμπ.).

Οι «Προμηθείς» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρότι έχασαν το προβάδισμα των 16 πόντων του α΄ 10λεπτου (σκορ 10-26) κατάφεραν να πάρουν το ροζ φ.α. Πλέον, ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 9 νίκες και 12 ήττες και τα Τρίκαλα 8 νίκες και 13 ήττες, ενώ το πατρινό συγκρότημα διπλασίασε τις φετινές του νίκες επί των Θεσσαλών (είχε νικήσει και στον α΄ γύρο στο «Τόφαλος»).

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν καλύτερη στο α΄ ημίχρονο, με τα Τρίκαλα να αντεπιτίθενται στην γ΄ περίοδο και να ισορροπούν το παιχνίδι. Στη δ΄ και τελευταία περίοδο του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν περίπου 6΄ πριν το τέλος να ισοφαρίσουν σε 55-55.

Στα τελευταία 3΄ οι «Προμηθείς» μπήκαν με ένα προβάδισμα 4 πόντων (62-58), με τους Θεσσαλούς να κολλάνε στην επίθεση. Στο τελευταίο λεπτό, ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ με 64-60, φτάνοντας τελικά στην σπουδαία νίκη με 67-62.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 29-38 (ημιχ.), 47-53, 62-67.