Την ήττα με 64-17 (σκορ ημιχρόνου 22-5) γνώρισε η ομάδα rugby του Αιόλου Πατρών από την ομάδα του Πανεπιστημίου Free State την Νοτίου Αφρικής.

Η αχαϊκή ομάδα έφτασε μια ανάσα από την γραμμή των αντιπάλων στα πρώτα λεπτά χάνοντας την ευκαιρία να σκοράρει πρώτη.

Το πρώτο try ήρθε τελικά πριν την εκπνοή του ημιχρόνου για τον Αίολο μειώνοντας προσωρινά σε 22-5. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και έτσι δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια στο δεύτερο ημίχρονο που αποτέλεσε όμως ευκαιρία για τους νέους παίκτες της ομάδας να πάρουν το βάπτισμα σε συνθήκες αγώνα και μάλιστα με τέτοιους αντιπάλους.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Αίολο ξεκινούν σε δύο εβδομάδες, με πρώτο αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα.